ANTY GD2


Immunoterapia anty GD2 
Obecnie zalecany w Europie protokół leczenia dzieci z NBL wysokiego ryzyka składa się z krótko trwającej chemioterapii indukcyjnej o dużej intensywności dawki w czasie (protokół COJEC), pobrania macierzystych komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej, próby całkowitej resekcji guza pierwotnego, terapii mieloablacyjnej z następowym przetoczeniem komórek krwiotwórczych, a następnie radioterapii miejsca, w którym był umiejscowiony guz pierwotny, po czym przeprowadzenie tak zwanej terapii choroby resztkowej samą izotretyniną (kwas 13-cis-retinowy) lub w połączeniu z immunoterapią (przeciwciała anty−GD2).

Celem immunoterapii celowanej przeciw gangliozydowi (GD2) zlokalizowanemu na powierzchni komórki NBL przy użyciu chimerowych przeciwciał anty−GD2 jest uczulenie komórek immunologicznie kompetentnych z receptorem Fc (komórki NK, granulocyty, makrofagi) przeciw komórkom GD2−pozytywnym i przez to spowodowanie efektu przeciwnowotworowego.

W chwili obecnej każdy pacjent z nowo zdiagnozowaną chorobą włączony do programu HR-NBL-1.7/SIOPEN ma szansę na immunoterapię realizowaną w Polsce. Także część pacjentów już włączonych formalnie do programu, w zależności od etapu leczenia, będzie miała taką możliwość. Realizacja badania w Polsce została zaplanowana w oparciu o 5 szpitali klinicznych (Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Wrocław). Obecnie zezwolenie na prowadzenie badania klinicznego HR-NBL-1.7/SIOPEN mają jedynie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 we Wrocławiu.
Pacjenci z neuroblastomą wysokiego ryzyka, którzy z różnych powodów nie mogą być zakwalifikowani do immunoterapii w ramach podstawowego programu leczenia (HR-NBL-1.7/SIOPEN), mają możliwość leczenia za granicą (głównie Genua, Włochy) w ramach innego programu (program LTI) po spełnieniu ściśle określonych tym programem kryteriów. Immunoterapia w Genui kosztuje 40 tys. euro, dodatkowo płatność można rozłożyć na raty. Kwalifikuje się do niej większość pacjentów – dzieci z chorobą pierwotną lub wznową leczone według tzw. protokołu europejskiego lub innego protokołu dla Neuroblastomy wysokiego ryzyka, które choć raz przeszły megachemię z autoprzeszczepem szpiku i osiągnęły całkowitą lub prawie całkowitą remisję. Najczęstszym wykluczającym kryterium jest rodzinny przeszczep szpiku kostnego stosowany czasami przy leczeniu nawrotów Neuroblastomy.

Pacjenci nie zakwalifikowani do protokołu LTI mogą aktualnie liczyć na leczenie komercyjne w Greifswald (Niemcy). Terapia w Greifswald kosztuje obecnie 143 tys. euro, przed rozpoczęciem terapii należy wpłacić co najmniej 100 tys. euro. Jest to terapia komercyjna, czyli ogólnie rzecz biorąc kwalifikuje się do niej każdy kto jest w stanie zapłacić. W tym momencie to jedyna szansa dla dzieci po przeszczepie szpiku od dawcy (spokrewnionego bądź niespokrewnionego).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz